NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти „Червената къща“ отново отваря врати за култура в София
5723
Цветни аспекти

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent.  По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина.  От юни е отправена отворена покана за представяне на артистични идеи, които да бъдат включени в репертоара на сцената на „Червената къща“ за сезон 2024/2025 г

| 06 Юни 2024, 19:19 ч.
„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София
„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София
Снимка © Artvent

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent

ЮНЕСКО възнамерява да включи мегалитния паметник Стоунхендж в Списъка на световното наследство в опасност заради проект за пътен тунел, преминаващ в близост до праисторическия обект, съобщи АФП, позовавайки се на документ на организацията на ООН.

В писмено решение, видяно от АФП, Комитетът за световно наследство препоръчва Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти „с оглед мобилизиране на международна подкрепа“.

Включването обаче все още трябва да бъде гласувано от държавите-членки на Комитета за световно наследство, който ще заседава в Делхи от 21 юли. Според дипломат, интервюиран от АФП, има много голям шанс те да одобрят решението.

Построен на етапи между около 3000 и 2300 г. пр.н.е., Стоунхендж е един от най-важните праисторически мегалитни паметници в света по отношение на своите размери, сложна планировка и архитектурна прецизно

Десетият международен кинофестивал за късометражни филми „Карантината“ ще се проведе от 6 до 10 август във Варна, съобщават организаторите от Школа „Дедал“.

Форумът събира зрители на плажа в квартал „Аспарухово“ и цели опазването на едно от последните съществуващи рибарски селища във варненския регион „Карантината“. Входът е свободен.

За публиката е организиран и безплатен транспорт, който тръгва всяка вечер от Археологическия музей във Варна. Прожекциите по традиция са предхождани от концерти. 

Десетото издание на кинофестивала „Карантината“ ще предложи в пет фестивални вечери 44 късометражни филма от 18 държави, сред които както традиционно силно представените Франция, Италия, Великобритания Австралия, така и по-непознатите кинематографии на Тайван, Чили, Исландия, Хонконг. Има и няколко български заглавия. Сред лентите има игрални, документални, експери

Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.

Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова. 

Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq

На 6 юни в Музея на иконата в Трявна Мирян Колев ще изнесе концерта Plant/Human Duo, а при лошо време събитието ще се проведе в Старото школо. Това съобщи Юлия Нинова, директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна.

Plant/Human Duo е концерт на Мирян Колев, в който той генерира звуци от различни растения. 

Проектът търси връзката между различни растителни вибрации и естетически звукови резултати. С помощта на устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, техните биоритми се преобразуват в звук и биват допълнително манипулирани с помощта на звукови ефекти в реално време, посочват организаторите.

„Има изследвания в областта на биоакустиката, които се отнасят до електрическите сигнали протичащи през растенията и преобразуването им в звукови вълни. Но целта на този проект не е само да преобразува тези сигнали в звук, а да

Двете български алтернатив инди рок групи "Остава" и Hayes & Y изнесоха първи съвместен концерт на остров Света Анастасия.

Изявата е част от празничната програма „Анастасия фест 2024“ по повод 10-годишнината от обявяването на острова за туристически обект.

Отначало на сцената се качиха момчетата от Hayes & Y – базираната в Манчестър, но съставена предимно от български изпълнители банда. Фронтменът Благослав Анастасов покани публиката да се доближи.

„Нека най-смелите излязат отпред до нас и да се забавляваме заедно“, призова вокалистът.

Изпълнението започна с песента “I Never Give Up (It’s Never Enough)”, последвана от хитовете “The Feeling”, “Epiphany”и “Safeplace”. В продължение на близо час и половина те изпълниха обичаните “Press.Go.Move.Slow&r

По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина. 

От юни е отправена отворена покана за представяне на артистични идеи, които да бъдат включени в репертоара на сцената на „Червената къща“ за сезон 2024/2025 г. 

Плановете са сцената да бъде домакин на творчески произведения от различни сфери на изкуството – театър, кино, литература, танц, фотография, видеография, визуални и дигитални изкуства.

И в момента „Червената къща“ е отворена за организирането на различни събития и вече осъществи представяния на няколко книги. 

След като през годините пространството е отваряло и затваряло врати неколкократно по различни причини, сега идеята е то да бъде „преоткрито“, следвайки и желанието на Андрей Николов, споделено в интервю за вестник „Литературен глас". Попитан какво ще се случи с неговите ателиета, той отговаря: „Други ще работят в тях. Аз направих къща не само за себе си“.

На 14 юни в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово ще бъде представена изложбата „Истории“ на Лаура Димитрова и Стефан Алтъков. Това съобщи Евгени Недев, директор на културната институция. 

Малките лични истории са част от големия наратив на човешката история, богата, пъстра, интригуваща именно поради неизброимите, оригинални и неповторими истории на различните хора, посочват от културната институция. 

Историите биват споделяни по различен начин в различни ситуации – с подчертаване или пренебрегване на отделни детайли, с променяща се последователност във времето на частите на разказа, с допълнения и „разкрасяване“ на случки и събития според настроението на разказващия и конкретния момент, в който се припомнят и описват преживелиците, допълват от галерията. 

Изложбата ще бъде представена в различни български и чуждестранни градове, до сега

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови из

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен х

С празнично шествие на участниците ще започне тазгодишното 18-о издание на Международния младежки конкурс на изкуствата „Музите“ – Созопол 2024. 

Маршрутът на дефилето ще започне в 19:30 ч. с начална точка от СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Ще продължи по улиците „Одеса“ и „Ропотамо“ и ще премине през площад „Черно море“. След това ще продължи по ул. „Републиканска“ до ще достигне до сцената на Летния театър „Аполония“ в Стария град.

Официалната част с церемония по откриване на младежкия конкурс за изкуства „Музите“ от 20:00 ч. на Летния театър. По-късно ще бъде представена конкурсната програма в раздел „Танцово изкуство“ с участниците от всички възрастови групи.

Първата тазгодишна сесия на фестивала ще бъде между 5 и 10 юли 2024 г., а втората в периода 10-15 юли 2024.

Фестивалът е съревнование на художественото майсторство и полезно професионално пар

Трио Viva, Яна Николова и „Отборът на сърцето“ се присъединяват към каузата „Динамични и различни“, съобщават от ПР екипа на артистите.

Музикантите Играта, Монти, Моисей, актьорът и футболист Кристиян Милатинов, инфлуенсърът Владислав Радославов, продуцентът Бебо Халваджиян, актьорът и инфлуенсър Стефан Попов-Чефо са обединени в „Отбора на сърцето“

На 15 юли те играха благотворителен футболен мач срещу отбор на Пловдив. 

Вечерта завърши с концерт на Viva и Яна Николова, към които се присъедини Дивна и „Отбора на сърцето“.

Преди няколко месеца Viva и Яна Николова записаха песента „Не една мечта“, която се превърна в емблема на националната кампания „Динамична и различни“.  <

„Червената къща“ е била дом и творческо ателие на скулптура Андрей Николов. По негова идея и скица, архитект Иван Васильов проектира и изгражда сградата през 1929 г. Къщата носи духа и стила на Андрей Николов, който той сам описва така: „Никакъв. Мой. Естествено повлиян от Италия.”. 

Над входната врата на Червената къща стои надпис на италиански език Voi che entrate qui lasciate ogni cattivo pensiero, перифраза на стиха на Данте „О, вий, кои престъпяте тоз праг, надежда всяка тука оставете“ от „Божествена комедия“.

По желание на Андрей Николов след смъртта му къщата е дарена на държавата за стопанисване и извършване на обществени и културни дейности. Сградата е частично отчуждена през 1974 година, а две години по-късно синът на скулптора дарява останалата част. 

„Червената къща“ е публична държавна собственост. През 2000 година с решение на Върховния административен съд, части от имота са върнати на наследниците. След пълно реставриране през 2004 година тя става център за култура и дебат, който обаче е затворен десет години по-късно.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5723
Цветни аспекти

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent.По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина.

| 06 Юни 2024, 19:19 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София
„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София
Снимка © Artvent

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent

По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина. 

ЮНЕСКО възнамерява да включи мегалитния паметник Стоунхендж в Списъка на световното наследство в опасност заради проект за пътен тунел, преминаващ в близост до праисторическия обект, съобщи АФП, позовавайки се на документ на организацията на ООН.

В писмено решение, видяно от АФП, Комитетът за световно наследство препоръчва Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти „с оглед мобилизиране на международна подкрепа“.

Включването обаче все още трябва да бъде гласувано от държавите-членки на Комитета за световно наследство, който ще заседава в Делхи от 21 юли. Според дипломат, интервюиран от АФП, има много голям шанс те да одобрят решението.

Построен на етапи между около 3000 и 2300 г. пр.н.е., Стоунхендж е един от най-важните праисторически мегалитни паметници в света по отношение на своите размери, сложна планировка и архитектурна прецизно

Десетият международен кинофестивал за късометражни филми „Карантината“ ще се проведе от 6 до 10 август във Варна, съобщават организаторите от Школа „Дедал“.

Форумът събира зрители на плажа в квартал „Аспарухово“ и цели опазването на едно от последните съществуващи рибарски селища във варненския регион „Карантината“. Входът е свободен.

За публиката е организиран и безплатен транспорт, който тръгва всяка вечер от Археологическия музей във Варна. Прожекциите по традиция са предхождани от концерти. 

Десетото издание на кинофестивала „Карантината“ ще предложи в пет фестивални вечери 44 късометражни филма от 18 държави, сред които както традиционно силно представените Франция, Италия, Великобритания Австралия, така и по-непознатите кинематографии на Тайван, Чили, Исландия, Хонконг. Има и няколко български заглавия. Сред лентите има игрални, документални, експери

Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.

Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова. 

Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq

На 6 юни в Музея на иконата в Трявна Мирян Колев ще изнесе концерта Plant/Human Duo, а при лошо време събитието ще се проведе в Старото школо. Това съобщи Юлия Нинова, директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна.

Plant/Human Duo е концерт на Мирян Колев, в който той генерира звуци от различни растения. 

Проектът търси връзката между различни растителни вибрации и естетически звукови резултати. С помощта на устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, техните биоритми се преобразуват в звук и биват допълнително манипулирани с помощта на звукови ефекти в реално време, посочват организаторите.

„Има изследвания в областта на биоакустиката, които се отнасят до електрическите сигнали протичащи през растенията и преобразуването им в звукови вълни. Но целта на този проект не е само да преобразува тези сигнали в звук, а да

Двете български алтернатив инди рок групи "Остава" и Hayes & Y изнесоха първи съвместен концерт на остров Света Анастасия.

Изявата е част от празничната програма „Анастасия фест 2024“ по повод 10-годишнината от обявяването на острова за туристически обект.

Отначало на сцената се качиха момчетата от Hayes & Y – базираната в Манчестър, но съставена предимно от български изпълнители банда. Фронтменът Благослав Анастасов покани публиката да се доближи.

„Нека най-смелите излязат отпред до нас и да се забавляваме заедно“, призова вокалистът.

Изпълнението започна с песента “I Never Give Up (It’s Never Enough)”, последвана от хитовете “The Feeling”, “Epiphany”и “Safeplace”. В продължение на близо час и половина те изпълниха обичаните “Press.Go.Move.Slow&r

От юни е отправена отворена покана за представяне на артистични идеи, които да бъдат включени в репертоара на сцената на „Червената къща“ за сезон 2024/2025 г. 

Плановете са сцената да бъде домакин на творчески произведения от различни сфери на изкуството – театър, кино, литература, танц, фотография, видеография, визуални и дигитални изкуства.

На 14 юни в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово ще бъде представена изложбата „Истории“ на Лаура Димитрова и Стефан Алтъков. Това съобщи Евгени Недев, директор на културната институция. 

Малките лични истории са част от големия наратив на човешката история, богата, пъстра, интригуваща именно поради неизброимите, оригинални и неповторими истории на различните хора, посочват от културната институция. 

Историите биват споделяни по различен начин в различни ситуации – с подчертаване или пренебрегване на отделни детайли, с променяща се последователност във времето на частите на разказа, с допълнения и „разкрасяване“ на случки и събития според настроението на разказващия и конкретния момент, в който се припомнят и описват преживелиците, допълват от галерията. 

Изложбата ще бъде представена в различни български и чуждестранни градове, до сега

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови из

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен х

С празнично шествие на участниците ще започне тазгодишното 18-о издание на Международния младежки конкурс на изкуствата „Музите“ – Созопол 2024. 

Маршрутът на дефилето ще започне в 19:30 ч. с начална точка от СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Ще продължи по улиците „Одеса“ и „Ропотамо“ и ще премине през площад „Черно море“. След това ще продължи по ул. „Републиканска“ до ще достигне до сцената на Летния театър „Аполония“ в Стария град.

Официалната част с церемония по откриване на младежкия конкурс за изкуства „Музите“ от 20:00 ч. на Летния театър. По-късно ще бъде представена конкурсната програма в раздел „Танцово изкуство“ с участниците от всички възрастови групи.

Първата тазгодишна сесия на фестивала ще бъде между 5 и 10 юли 2024 г., а втората в периода 10-15 юли 2024.

Фестивалът е съревнование на художественото майсторство и полезно професионално пар

Трио Viva, Яна Николова и „Отборът на сърцето“ се присъединяват към каузата „Динамични и различни“, съобщават от ПР екипа на артистите.

Музикантите Играта, Монти, Моисей, актьорът и футболист Кристиян Милатинов, инфлуенсърът Владислав Радославов, продуцентът Бебо Халваджиян, актьорът и инфлуенсър Стефан Попов-Чефо са обединени в „Отбора на сърцето“

На 15 юли те играха благотворителен футболен мач срещу отбор на Пловдив. 

Вечерта завърши с концерт на Viva и Яна Николова, към които се присъедини Дивна и „Отбора на сърцето“.

Преди няколко месеца Viva и Яна Николова записаха песента „Не една мечта“, която се превърна в емблема на националната кампания „Динамична и различни“.  <

И в момента „Червената къща“ е отворена за организирането на различни събития и вече осъществи представяния на няколко книги. 

След като през годините пространството е отваряло и затваряло врати неколкократно по различни причини, сега идеята е то да бъде „преоткрито“, следвайки и желанието на Андрей Николов, споделено в интервю за вестник „Литературен глас". Попитан какво ще се случи с неговите ателиета, той отговаря: „Други ще работят в тях. Аз направих къща не само за себе си“.

„Червената къща“ е била дом и творческо ателие на скулптура Андрей Николов. По негова идея и скица, архитект Иван Васильов проектира и изгражда сградата през 1929 г. Къщата носи духа и стила на Андрей Николов, който той сам описва така: „Никакъв. Мой. Естествено повлиян от Италия.”. 

Над входната врата на Червената къща стои надпис на италиански език Voi che entrate qui lasciate ogni cattivo pensiero, перифраза на стиха на Данте „О, вий, кои престъпяте тоз праг, надежда всяка тука оставете“ от „Божествена комедия“.

По желание на Андрей Николов след смъртта му къщата е дарена на държавата за стопанисване и извършване на обществени и културни дейности. Сградата е частично отчуждена през 1974 година, а две години по-късно синът на скулптора дарява останалата част. 

„Червената къща“ е публична държавна собственост. През 2000 година с решение на Върховния административен съд, части от имота са върнати на наследниците. След пълно реставриране през 2004 година тя става център за култура и дебат, който обаче е затворен десет години по-късно.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.